Sunday 15 January 2012

ΜΕ "ΑΕΡΑ" ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ Ο ΔΙΚΑΙΟΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 2-0 ΤΗΣ ΑΕΡΑ ΑΦΑΝΤΟΥ

Συνέχισε το αήττητο σερί του ο Δίκαιος, που επικράτησε 2-0 της ΑΕΡΑ, παραμένοντας στην κορυφή της Α’ κατηγορίας, διατηρώντας ταυτόχρονα την διαφορά των 6 βαθμών από τον δεύτερο Απόλλων Καλυθιών. Το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο στο πρώτο 25λεπτο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πετύχουν κάποιο τέρμα χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνουν αφού οι άμυνες ήταν σε πολύ καλή ημέρα. Στο 28' πάντως ο Α.Ο Δικαίου κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Μυλωνάς έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Δαρζέντας που δεν αντέδρασε σωστά είδε τη μπάλα να καταλήγει στη δεξία του γωνία για το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μετά οι κυανόλευκοι πάτούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 45' έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν ο Πανόπουλος βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Δαρζέντα με το πλασέ του να περνά ελάχιστα άουτ. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΑΕΡΑ μπήκε καλύτερα και προσπάθησε κυρίως από κάποιες στημένες φάσεις να ισοφαρίσει το ματς. Ανασταλτικός παράγοντας όμως για τους φιλοξενούμενους ήταν η αποβολή του Λαουδίκου στο 60' που επέτρεψε στον Α.Ο Δικαίου να ανεβάσει τον ρυθμό του και να κυκλοφορήσει καλύτερα τη μπάλα. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 79' να κάνουν το 2-0 όταν μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Σκαλέρη και Χατζηφούντα Μ. ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Δαρζέντα και με σουτ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ένταση δημιουργήθηκε προς το τέλος του αγώνα όταν ο Λυριστής με πολύ σκληρό τάκλιν έκοψε μια επιθετική ενέργεια του Χατζηφούντα Χ. και ο αμυντικός του Α.Ο Δικαίου εκνευρισμένος του επιτέθηκε και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα από τον κ. Αντωνά. Η ένταση συνεχίστηκε και λίγο αργότερα έξω από τα αποδυτήρια ωστόσο με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν και οι δύο ομάδες αποχώρησαν.